Torby foliowe nie są takie złe!

W ostatnich latach wiele mówi się o szkodliwości dla środowiska naturalnego popularnych reklamówek foliowych. Kolejne kraje, w tym Polska, wprowadzają ograniczenia i dodatkowe opłaty za ich sprzedaż. Co ciekawe, najnowsze badania duńskiej agencji ochrony środowiska Miljostyrelsen wykazują coś przeciwnego. Jak się okazuje, uwzględniając proces produkcji, pakowania i utylizacji, torby z folii LDPE mają najmniejszy negatywny wpływ na środowisko.

Badania różnych rodzajów toreb na zakupy zostały przeprowadzona w listopadzie i grudniu 2017 roku i niedawno opublikowane. Analizie poddane zostały wszystkie rodzaje toreb dostępnych w supermarketach w Danii. Porównane zostały siatki z takich materiałów jak: folia LDPE, polipropylen, PET (w tym PET z recyklingu), biopolimer, papier, bawełna oraz kompozyt materiałowy (juta+polipropylen+bawełna). Każda torba została oceniona przy trzech wariantach „zakończenia życia” – utylizacji w spalarni, recyklingu oraz powtórnego użycia jako worka na śmieci – zgodnie z wytycznymi standardów ISO 14040 oraz 14044. Raport nie wprowadzał rozróżnienia torby z nadrukiem oraz „gładkie”. Wzięte pod uwagę zostały także: cykl produkcji, pakowanie i transport do Danii.

Analizując te wszystkie parametry najmniej szkodliwa dla środowiska okazała się popularna lekka torba plastikowa LDPE. Osiągnęła ona lepsze wyniki niż, powszechnie uznawane za ekologiczne, torby materiałowe (bawełniane i jutowe). Tradycyjne reklamówki foliowe wypadły najlepiej w większości kategorii. Kolejne miejsca zajęły niewybielane torby papierowe oraz biopolimerowe.

Ciekawe wnioski dotyczą także najlepszego sposobu zakończenia cyklu życia torby. Najlepsze pod względem środowiskowym jest wykorzystanie ich powtórnie jako worków na śmieci. Ta opcja sprawdza się przede wszystkim przy cienkich torbach foliowych, papierowych i biopolimerowych. Recykling może przynieść zyski w przypadku ciężkich toreb plastikowych takich jak polipropylenowe, PET czy poliestrowe. Raport zwraca także uwagę, że aby zminimalizować szkody dla środowiska, każda torba powinna być powtórnie używana tak wiele razy jak to możliwe zanim zostanie utylizowana lub poddana recyklingowi.

Pełna treść raportu dostępna pod linkiem: https://www2.mst.dk/Udgiv/publications/2018/02/978-87-93614-73-4.pdf