Torby papierowe – co musisz wiedzieć?

Rynek opakowań w Polsce, ale i na całym świecie rozwija się bardzo dynamicznie. Dotyczy to także rynku toreb na zakupy. Torebki papierowe zyskują na popularności i coraz częściej goszczą w rękach klientów. W tej sytuacji, wybierając torby dla swojej firmy, warto dowiedzieć się nieco więcej na temat rodzajów torebek papierowych.

Torby z papieru Kraft

Pierwszym, najbardziej popularnym rodzajem toreb papierowych są te z papieru Kraft. Jak pokazują badania wewnętrzne MM-flex, reklamówki z tego surowca są coraz chętniej zamawiane i regularnie zwiększają swój udział w rynku. Kraft to najtańszy i najbardziej ekologiczny ze standardowych rodzajów papieru. Występuje on w dwóch podstawowych wersjach kolorystycznych – brązowej (czasem określanej jako szara lub EKO) oraz białej. Brązowy papier Kraft nie zawiera żadnych dodatków wybielających. Sprawia to, że najlepiej rozkłada się w środowisku naturalnym i uchodzi pod tym względem za najbardziej ekologiczny materiał na torby.

Torby Kraft są stosowane właściwie w każdej branży. Sklepy chętnie pakują w nie ubrania i inne artykuły, wystawcy prezentują w nich swoje wyroby na targach, a firmy przemysłowe czy usługowe wręczają upominki dla swoich kontrahentów. Ważną zaletą toreb tego typu jest także niski nakład minimalny, dzięki któremu mogą z nich korzystać także mniejsze firmy. Umożliwia to także zamówienie mniejszych partii dedykowanych na specjalne okazje czy wydarzenia.

Torby ozdobne

Drugą podstawową kategorią toreb papierowych są torebki ozdobne. Uznaje się je za produkt elegancki, który może podnieść prestiż firmy. Dają one ogromne możliwości indywidualnego zaprojektowania torby.

Do produkcji toreb ozdobnych używa się zwykle uszlachetnionych rodzajów papieru np. kredowego – o zwiększonej gramaturze (od 150 do nawet 350g/m^2). Na życzenie klienta można użyć ekologicznego papieru Kraft lub papieru offsetowego. Wymiary toreb ozdobnych mogą być praktycznie dowolne, dostosowane do potrzeb zamawiającego. Jako uchwyt używany jest sznurek w wybranym kolorze, może być on także zastąpiony przez elegancką wstążkę. Istnieje możliwość dodania ozdobnych metalowych oczek do zakucia dziurek przy uchwycie. Wszystkie torby ozdobne są ręcznie składane. Aby zabezpieczyć nadruk przed ścieraniem oraz zapewnić dodatkowy efekt wizualny, większość torebek tego typu jest poddawana laminacji – błyszczącej lub matowej.

Szerokie pole do kreatywności pozostawia także nadruk na torbach ozdobnych, który może znajdować się w dowolnym miejscu opakowania. Paleta możliwych kolorów to milion barw i odcieni. Ciekawym rozwiązaniem jest tzw. hot stamping (termodruk). Technologia ta pozwala na wprasowanie gorącą matrycą warstwy lakierowanej folii, która pozostaje na torbie. Najczęściej używa się jej by wytworzyć efekt metalicznego nadruku – np. złotego lub srebrnego. Innym sposobem na uszlachetnienie torby ozdobnej jest zastosowanie suchego tłoku. Pozwala on na uzyskanie efektu wklęsłego bądź wypukłego druku. Na torbach ozdobnych używa się także lakierowania UV. Umożliwia ono stworzenie błyszczącej powierzchni na matowej torbie (lub na odwrót).

Warto zaznaczyć, że prawie wszystkie wymienione sposoby uszlachetniania papieru lub druku są możliwe do zastosowania także na teczkach na dokumenty. Ich sposób produkcji jest bardzo podobny do toreb ozdobnych. Z oczywistych względów, różnica tkwi w finalnym procesie, jakim jest składanie toreb lub teczek wraz z komponentami.

Inne rodzaje toreb papierowych oraz materiałów

Torby ozdobne oraz Kraft nie wyczerpują różnorodności produktów papierowych tego typu. Wśród surowców na torby coraz częściej stosuje się papier makulaturowy, pochodzący w 100% z recyklingu. Torba wytworzona z takiego papieru bardzo przypomina brązowy Kraft, choć ma bardziej nieregularną barwę, a poszczególne egzemplarze mogą różnić się nieznacznie między sobą odcieniem.

Osobną kategorię stanowią papierowe artykuły dla piekarni i cukierni. W tej branży, oprócz standardowych torebek papierowych czy foliowych popularne są także tzw. torebki fałdowe (określane czasem jako tytki). Nie posiadają one zakładki dolnej (dna) ani dodatkowego uchwytu. Są standardowo używane do pakowania różnego rodzaju pieczywa – te niewielkie przeznaczone są na pączki czy bułki, a większe na bochenki chleba. Długie i wąskie tytki nadają się idealnie na bagietki. Torebki fałdowe robione są z cienkiego brązowego lub białego papieru. Można dodać do nich także przezroczyste foliowe okienko, przez które widać zawartość. Warto zaznaczyć, że z torebek fałdowych korzystają też firmy z innych branż – mięsnej, ogólnospożywczej, a nawet odzieżowej.

Kolejnym rodzajem papierowych opakowań są torebki klockowe. Mają one kształt taki sam jak torby Kraft – nie posiadają jednak uchwytu. Wykonuje się je również z papieru Kraft o gramaturze 60-70 g. Mogą one być używane np. do pakowania cukierków, ciastek, ale też artykułów biurowych czy lekarstw.