Czym jest opłata recyklingowa za torby z tworzywa sztucznego?

Z dniem 1 stycznia 2018 roku weszły w życie nowe przepisy dotyczące sprzedaży toreb na zakupy z tworzywa sztucznego. Wprowadzają one nową opłatę recyklingową pobieraną od toreb oferowanych przy zakupach.

Co to oznacza dla mojej firmy?

Od teraz każda lekka torba z tworzywa sztucznego (czyli torba o grubości poniżej 50 mikrometrów) dodawana do zakupów lub wydawana osobno w punkcie handlowym musi być obciążona dodatkową opłatą o wysokości 20 groszy za torbę. Firma handlowa ma obowiązek uiścić opłatę recyklingową na zasadzie samoobliczenia do 15 marca roku następnego (po raz pierwszy w roku 2019), dokonując przelewu na konto marszałka województwa.

Opłata recyklingowa jest wliczana do podstawy opodatkowania podatkiem VAT ze stawką 23%.

Czy wszystkie torby foliowe będą musiały być płatne?

Nie, ustawa przewiduje wyjątki od opłaty. Są to:

  • torby wielokrotnego użytku, to znaczy takie, których grubość przekracza 50 mikrometrów (mikronów)

  • torby bardzo lekkie (o grubości poniżej 15 mikrometrów), pod warunkiem, że są używane do BEZPOŚREDNIEGO pakowania żywności, która nie posiada własnego opakowania, np. owoców, warzyw, pieczywa, mięsa, itp.

  • lekkie torby z tworzywa sztucznego, które nie są wykorzystywane do pakowania towarów handlowych w placówkach handlowych lecz np. do użytku wewnętrznego firmy lub jako materiał promocyjny na targach, konferencjach, eventach itp.

W tych przypadkach reklamówki foliowe mogą być wydawane bez żadnych dodatkowych opłat na rzecz państwa. Również torby papierowe nie są ujęte w nowych przepisach, zatem opłata ich nie dotyczy.

Gdzie mogę zamówić torby, od których nie będę musiał pobierać opłaty?

MM-flex oferuje produkowane na zamówienie torby z nadrukiem firmowym w dowolnych rozmiarach i o dowolnej grubości. 70% naszych realizacji to torby wielokrotnego użytku, zatem takie, które można wręczać klientom bez dodatkowej opłaty. Produkujemy także torby bardzo cienkie do bezpośredniego pakowania żywności oraz torby papierowe. Zapewniamy darmową wycenę, projekt graficzny oraz dostawę.

Wyślij zapytanie korzystając z formularza kontaktowego, a my odpowiemy na wszystkie Twoje pytania.

Czy mogę wprowadzić opłaty za torby wyższe niż 20 gr. przewidziane przez ustawę?

Tak, 20 groszy jest opłatą minimalną, która odprowadzana jest na rzecz państwa. Każdy sklep może jednak ustalić cenę torby na poziomie dowolnie wyższym, a nadwyżka ponad opłatę recyklingową będzie stanowiła normalny przychód firmy.

Gdzie mogę samodzielnie zapoznać się z treścią przepisów?

Podstawą prawną regulującą kwestie nowych przepisów są:

  • Ustawa z dnia 12 października 2017 r. o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 2056) – nowe art. 40a–40e ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (Dz. U. z 2016 r. poz. 1863, z późn. zm.)

  • Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 8 grudnia 2017 r. w sprawie stawki opłaty recyklingowej (Dz. U. poz. 2389)

Treść przepisów dostępna jest dokumentach pdf: ustawa i rozporządzenie

MM FLEX sp. z o.o.

ul. Jodłowa 11
41-506 Chorzów
tel.: +48 531-531-482
tel.: +48 531-531-483
info@mmflex.pl

© 2022 MM FLEX   Mapa strony